FAQ

KIEDY PACJENT KWALIFIKUJE SIĘ DO PRZESZCZEPU WŁOSÓW?

Podstawowym wskazaniem jest łysienie androgenowe, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zazwyczaj zabiegom poddają się pacjenci w wieku 25 – 50 lat.
Ostateczna kwalifikacja jest możliwa dopiero w czasie konsultacji lekarza.

JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU PRZESZCZEPU WŁOSÓW?
 • Zaawansowana cukrzyca
 • Nieuregulowane ciśnienie krwi
 • Choroby zapalne skóry głowy
 • Łysienie plackowate
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi
 • Uczulenie na środki miejscowo znieczulające (lignokaina)
Czy wiek pacjenta ma znaczenie i to od jakiego czasu jest łysy?

Wiek gra tylko pewną rolę w zależności od zaawansowania procesu wypadania włosów. Generalnie przeszczep jest uważany za najbardziej trwałe i zrównoważone rozwiązanie tego problemu. Wypadanie włosów spowodowane jest nadmiarem męskich hormonów uwalnianych w ciągu całego życia. Utrata włosów zmniejsza się po osiągnięciu wieku 40 lat. Oznacza to, że po przeszczepieniu włosów w młodszym wieku, trzeba się liczyć że dalsza utrata włosów może jeszcze postępować i przeszczep może wymagać powtórzenia. Bardzo istotne jest również wspomagające leczenie farmakologiczne – przede wszystkim finasterydem i minoksydylem.

NA CZYM POLEGA METODA FUE?

Metoda FUE  (Follicular Unit Extraction), polega na precyzyjnym pobraniu pojedynczych zespołów mieszkowych (tak zwanych graftów) za pomocą specjalnego przyrządu i następnym przeszczepieniu ich w okolicę biorczą. Zaletą tej technologii jest wykluczenie  ryzyka uszkodzenia przeszczepów, poza tym podczas pobierania mieszków z okolicy dawczej pozostają jedynie mikroskopijne blizny, których nie będziemy w stanie zauważyć gołym okiem.

CZY FUE NADAJE SIĘ DLA KOBIET I MĘŻCZYZN?

Tak, ponieważ zabieg jest mało inwazyjny, a golenie całej głowy nie jest konieczne.

JAK NALEŻY PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?

Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania laboratoryjne:

 • Morfologia krwi
 • Układ krzepnięcia krwi (APTT, INR, PT)
 • Poziom cukru we krwi
 • Badanie ogólne moczu
 • HBs (wirusowe zapalenie wątroby typ B)
 • HCV (wirusowe zapalenie wątroby typ C)
 • HIV

Jeśli są aplikowane preparaty z minoksidilem – należy je odstawić na 3 tygodnie przed zabiegiem.

10 dni przed zabiegiem należy unikać przyjmowania aspiryny i leków przeciwzapalnych, a także multiwitamin i witaminy B i E, gdyż mogą wzmagać krwawienie podczas operacji.

Należy powstrzymać się od spożywania alkoholu na 3 dni przed zabiegiem.

W dniu poprzedzającym zabieg należy łagodnym szamponem umyć włosy.

Uwaga: nie wolno stosować lakierów do włosów, odżywek itp.!

ILE TRWA ZABIEG?

W zależności od liczby przeszczepianych graftów i sprawności operatora, cały zabieg trwa od 5 do 7 godzin.

Czy to boli, czy trzeba o przeszczepione włosy dbać szczególnie?

Sama procedura zabiegu nie jest bolesna, jedynie moment znieczulenia nie jest przyjemny. Po zabiegu pacjent wychodzi do domu bez opatrunku, może nałożyć luźne nakrycie głowy. Wskazany jest odpoczynek. Nie należy pić alkoholu, czy kawy, palić tytoniu.

Do trzech dni po zabiegu pacjent może odczuwać lekkie swędzenie lub drętwienie operowanych okolic. Należy unikać wyczerpującego wysiłku do drugiego tygodnia, kąpieli w basenie przez 3 tygodnie, sauny, opalania, czy solarium do 6 tygodni. Gdy skóra głowy w pełni wyzdrowieje, przeszczepione włosy będą rosły naturalnie, podobnie jak reszta.

JAK WYGLĄDA REKONWALESCENCJA?

Zabieg nie jest traumatyczny, a dojście do pełnej możliwości funkcjonowania zajmuje Pacjentowi kilka dni (po 2-3 dniach odpadają drobne strupki, a odrastające włosy w ciągu kolejnych kilku dni pełni maskują miejsce skąd grafty były pobierane).

Przeszczepione cebulki są zakorzenione w ciągu 2-3 dni.
Strupki najpierw odpadną w obszarze donorowym (3-4 dzień). W ciągu 7-10 dni po operacji, odpadną strupki w obszarze docelowym. Nie należy się obawiać, że przeszczepione cebulki wypadną razem ze strupkami!

Należy unikać wyczerpującego wysiłku do drugiego tygodnia, kąpieli w basenie przez 3 tygodnie, silnej ekspozycji słonecznej czy solarium – 6 tygodni. (Po 3 tygodniach można użyć blokerów przeciwsłonecznych).

Zazwyczaj przeszczepione włosy zaczynają rosnąć do 3 miesięcy i wypadają. Jest to efekt „szoku pooperacyjnego” jaki przeszedł mieszek włosowy, który przechodzi wtedy w fazę uśpienia, trwającą kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Po tym okresie włosy zaczynają rosnąć na stałe.

Prawidłowo przeszczepione mieszki włosowe będą produkowały włosy do końca życia.

JAKI JEST KOSZT ZABIEGU?

Koszt zabiegu uzależniony jest od ilości przeszczepionych mieszków włosowych. Cena za jeden graft, czyli przeszczepiany mieszek, wynosi 13 złotych.

Dobór ilości przeszczepianych graftów jest indywidualny i wynika z potrzeb pacjenta (wielkość odsłoniętej tonsury i/lub zakoli) oraz możliwości pobrania mieszków z obszaru potylicznego. Ze względu na ograniczenia czasu trwania zabiegu oraz ograniczoną liczbę graftów możliwych do jednorazowego pobrania z obszaru dawczego – maksymalna łączna liczba graftów w jednym zabiegu limitowana jest do poziomu około 1200 – 1400.